Dyskutowano nad kształtem II ligi

Przedstawiciele klubów drugoligowych spotkali się w środę by dyskutować na temat kształtu rozgrywek w sezonie 2017. Do Warszawy przyjechali delegaci z Lublina, Opola, Ostrowa, Poznania, Krosna i Gniezna. Zabrakło przedstawiciela z Rawicza, klub ten jednak – podobnie jak wcześniejsza szóstka – deklaruje swoją gotowość do startu w drugiej lidze.

Pierwsza poruszona kwestia to ilość zawodników w drużynie. Jak informowaliśmy wcześniej nasza strona proponowała, aby zespół składał się z sześciu zawodników oraz jednego rezerwowego. Ostatecznie jednak ten wariant nie zyskał uznania w oczach większości i postanowiono, że drużyna składać będzie się z siedmiu żużlowców, którzy ścigać będą się wg. stosowanego do tej pory schematu w rozgrywkach Nice PLŻ. Zastosowania raczej nie znajdzie także zapis na temat gościa. Kluby z najniższej ligi nie będą mogły korzystać z usług zawodnika z Ekstraligi. “Zaproponowaliśmy, aby gość obowiązywał ewentualnie w Ekstralidze. Zobaczymy, jak do tego podejdzie spółka zarządzająca tymi rozgrywkami. Ta kwestia jest niezależna od nas.” – informuje Rafael Wojciechowski, menadżer ds. sportowych w GTM Start Gniezno.

Kwestią dyskusyjną jest to ilu obcokrajowców w drużynie dopuszczać będzie regulamin – po środowym spotkaniu w grę wchodzą dwa rozwiązania – z maksymalnie trójką bądź dwójką stranieri w składzie jednej ekipy. „Byliśmy za trójką obcokrajowców, ale to nie oznacza, że chcemy taką ilością startować” – mówi R.Wojciechowski. „Chcemy jeździć większością krajowych żużlowców, ale w razie na przykład kontuzji mamy możliwość wprowadzenia zawodnika zagranicznego” – kończy.

Dyskusja delegatów klubów nie przyniosła także jednoznacznej odpowiedzi czy mecze w ramach Nice PLŻ 2 odbywać będą się w sobotę czy niedzielę. „Na rozstrzygnięcie tej kwestii mamy czas do końca roku. Do tego czasu musimy się ostatecznie określić, w jaki dzień chcemy rozgrywać swoje mecze. Być może tą kwestię będziemy konsultować z naszymi kibicami i zaprosimy ich do udziału w sondzie. Wcześniej sugerowaliśmy sobotę, ale w sytuacji, gdy nie będzie zapisu o starcie gościa, nie wykluczamy rozgrywania meczy w niedziele.” – mówi R.Wojciechowski.

Poruszane na spotkaniu kwestie to tylko propozycje prezesów i stanowisko reprezentowanych przez nich klubów. Teraz Główna Komisja Sportu Żużlowego musi się nimi zająć i podjąć ostateczne decyzje regulaminowe. Nastąpi to do końca października. Już 1 listopada rusza okienko transferowe. Kluby będą miały zaledwie dwa tygodnie na zawieranie kontraktów z zawodnikami. W porównaniu do lat ubiegłych czas ten został mocno ograniczony. W przeszłości kontrakty zawierać można było od 1 grudnia aż do końca stycznia. „Zaproponowaliśmy, aby od przyszłego roku wydłużyć okres transferowy o miesiąc. Nie wiemy jaki będzie odzew na naszą propozycję ze strony GKSŻ” – przekazuje R.Wojciechowski.

Po zakończeniu okienka transferowego ruszy proces licencyjny. Do 29 listopada należy dostarczyć wymagane przez regulamin dokumenty. Klub jest do tego przygotowany, większość dokumentów jest już sporządzona i na początku nowego miesiąca zostanie przekazana do Polskiego Związku Motorowego. Otrzymana licencja będzie najprawdopodobniej warunkowa – należy spełnić pewne zadania związane z przygotowaniem infrastruktury toru. „Czas na to mamy do końca marca. Wiąże się to m.in. z nowymi zaleceniami w kwestii bandy – część elementów wymaga wymiany. Niezbędna jest także nowa homologacja na tzw. dmuchawce” – zakończył R.Wojciechowski.