franciszek_hynek_1934

(fot.Willem van de Poll – Naational Archive, Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Patronem stadionu jest Franciszek Hynek, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta – w roku 1933 w Stanach Zjednoczonych Polacy balonem SP-ADS „Kościuszko” przelecieli odległość 1370 km od miejsca startu w Chicago, utrzymując się powietrzu przez 39 h i 32 min. Ustanowili tym samym rekord międzynarodowy i zostali zdobywcami trofeum. W Polsce Hynek otrzymał za to Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Rekord z USA pobity został rok później – balon SP-ADS „Kościuszko” wylądował po 44-godzinnym locie, pokonując odległość 1340 km.

Był oficerem Wojska Polskiego, Legionistą. Pełnił służbę w 2 Batalionie Balonowym w Legionowie. Walczył w szeregach Armii Krajowej. Po drugiej wojnie światowej zajmował się popularyzacją lotnictwa w Polsce. Zginął w koszu balonu, podczas lotu z Gniezna do Poznania. Przy próbie lądowania balon zahaczył o linię wysokiego napięcia, zapalił się i Franciszek Hynek zginął. Pochowany został 12 września 1958 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na polu lotnictwa sportowego. Nazwiskiem Hynka nazwana ulice w Gdańsku, Krakowie, Mielcu, Warszawie czy Witkowie.

Patronem Stadionu Miejskiego w Gnieźnie jest od roku 1959. Wtedy to Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę nadającą stadionowi imię płk. Franciszka Hynka.