Trwają przygotowania do ligi

Rok 2016 nie dostarczył kibicom żużla w Gnieźnie emocji związanych z występami drużyny w rozgrywkach ligowych. Działacze funkcjonującego od kilku miesięcy stowarzyszenia robią wszystko, aby przerwa od ligowego ścigania trwała tylko jeden sezon. Po udanym organizacyjnie i sportowo turnieju Hil-Gaz „Back In Town, żużel wraca do Gniezna” wszystkie siły zaangażowane zostały w niezbędne przygotowania zmierzające do uzyskania licencji uprawniającej do startów w lidze w roku 2017.

Klub taką deklarację złożył już wcześniej – ośrodki, w których sport żużlowy się reaktywuje zostały zobligowane do zadeklarowania możliwości startu w lidze. Na tej podstawie na wrześniowym spotkaniu klubów pierwszej i drugiej ligi podjęto wstępną decyzję o powrocie do systemu trzech lig. GTM Start miałby rozpocząć rozgrywki od najniższego szczebla, wspólnie z zespołami z Ostrowa, Poznania, Lublina, Krosna, Rawicza oraz Opola. Występ gnieźnian oraz pozostałych zespołów uzależniony jest od procesu licencyjnego – tylko kluby, które przejdą go pozytywnie będą mogły wziąć udział w lidze. Jeśli uda się to wszystkim ośrodkom wówczas siedmioosobowa liga będzie rozgrywana wg. zasad obowiązujących w ekstralidze – cztery najlepsze zespoły wystąpią w fazie play off.

Zanim jednak rozpocznie się proces licencyjny jeszcze w październiku dojdzie do spotkania przedstawicieli zainteresowanych klubów, na którym to zapadną ostateczne decyzje na temat kształtu rozgrywek oraz regulaminu, który określi jego system. „To spotkanie da nam odpowiedź na najważniejsze pytania” – mówi menadżer ds. sportowych Rafael Wojciechowski. „Ustalona zostanie między innymi liczba zawodników w zespole, ilu obcokrajowców będzie mogło wystąpić w barwach drużyny w jednym spotkaniu. Poznamy także tabelę biegów, wg której rozgrywane będą ligowe mecze na drugim froncie w przyszłym roku” – zakończył.

Strona gnieźnieńska w piśmie przesłanym do GKSŻ przedstawiła swoją propozycję kształtu rozgrywek w dwóch wariantach – pierwszym – przy założeniu, że w DM II ligi wystąpi minimum sześć zespołów oraz drugim – do DM II ligi zgłasza się mniej niż sześć – inny niż do tej pory kształt DM I ligi.

“Zaproponowaliśmy, aby w pierwszym ze wspomnianych wariantów zespół składał się z sześciu zawodników oraz jednego rezerwowego (nieobowiązkowo). Co istotne, minimum 4 zawodników to Polacy. Jesteśmy za dwójką obcokrajowców w drużynie. Mecze miałyby odbywać się w soboty. Niedziela to termin rezerwowy.” – przekazuje dyrektor klubu Piotr Mikołajczak. „Dwóch spośród sześciu zawodników to młodzieżowcy, posiadający licencje sportowe „Ż”. Pozycję rezerwowego przewidzieliśmy dla zawodnika krajowego. Tutaj naszym zdaniem limit wieku to 22 lata.” – mówi. Decydenci klubu z Pierwszej Stolicy są także za wprowadzeniem instytucji gościa. „Według naszej myśli gościem mógłby być zawodnik krajowy – junior lub senior nie biorący udziału w rozgrywkach GP oraz SEC i nie będący członkiem reprezentacji Polski. Gościem może być tylko jeden i ten sam zawodnik podczas całego sezonu” – przekonuje dyrektor Mikołajczak.

Gnieźnianie mają także ciekawą propozycję związaną z instytucją gościa, ale działającą w drugą stronę. „Zależy nam na rozwoju młodych zawodników (do lat 21) z kontraktami w zespołach drugoligowych, dlatego też wychodzimy z sugestią, aby umożliwić im starty w klubach minimum szczebel wyżej” – mówi R.Wojciechowski. „Większa ilość startów i rywalizacji pozwoli na rozwój, a klubom takim jak nasz przyszłościowo otworzy drogę do budowy drużyny opartej m.in. na juniorach” mówi menadżer sportowy GTM Start.

Nieco inaczej prezentuje się druga propozycja, gdyby w II lidze miało startować mniej niż sześć zespołów. Tutaj strona gnieźnieńska proponuje wówczas podział I ligi na dwie grupy wg. kryterium regionalnego. “Runda zasadnicza rozgrywek miałaby się odbywać w grupie systemem każdy z każdym (mecz i rewanż), zaś finałowa z udziałem czterech najlepszych ekip z grupy pierwszej i drugiej. Mecze miałyby się odbywać wg. schematu 1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B. Zwycięzcy spotykają się w półfinałach (dwumecz). Rozgrywki zakończyć miałby finał – także dwumecz – zwycięzca uzyskuje bezpośredni awans, a pokonany rywalizuje w barażu z siódmą ekipą Ekstraligi sezonu 2017. Składy i zasady meczowego według zasad obowiązujących w sezonie 2016” – mówi dyrektor P.Mikołajczak

W ostatnim tygodniu października powinniśmy poznać najważniejsze kwestie regulaminowe po ogłoszeniu których działacze będą mogli zawierać kontrakty z zawodnikami. Kolejne spotkanie w Warszawie zostało zaplanowane na 26 października. Okienko transferowe rusza szybko, bo już 1 listopada. Nazwiska żużlowców przymierzanych do GTM Start Gniezno owiane są tajemnicą. Wiadome jest to, o czym mówiono już wcześniej – w planach działaczy jest budowa drużyny opartej o wychowanków. Czy uda się to zrealizować czy też trzeba będzie przyjąć inną koncepcje budowy zespołu, który miałby włączyć się do walki o awans do wyższego szczebla rozgrywek? Na to pytanie dziś nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. Najbliższe tygodnie przyniosą rozwiązanie najistotniejszych spraw.