W przyszłym roku wyłonimy Króla Gnieźnieńskiego Żużla. 16. edycja Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego odbędzie się w sobotę 28 marca. Obsada ma być równie mocna, co w tym sezonie.
Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego to nieodłączny element tradycji gnieźnieńskiego żużla. Pierwsza edycja rozegrana w 2008 roku, a w kolejnych latach poznawaliśmy coraz to większe nazwiska, które miały zaszczyt założyć Koronę na swoją głowę. Tegoroczna edycja zakończyła się zwycięstwem Bartosza Zmarzlika, który do samego końca odpierał ataki Artioma Łaguty i Andrzeja Lebiediewa. Ponownie wydarzenie zostanie zorganizowane przez Urząd Miasta Gniezna, One Sport, GTM Start Gniezno i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
– Będziemy kontynuować współpracę z firmą One Sport, z którą zorganizowaliśmy, razem z klubem i udziale Marszałka Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, jubileuszową 15. edycje Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego w roku 1000-lecia Koronacji Królewskich. Ta data skłoniła mnie do tego, żebyśmy z tym turniejem wrócili do obsady, która jest na najwyższym światowym poziomie – powiedział Prezydent Miasta Gniezna Michał Powałowski. – Już wtedy deklarowałem, że chcemy współpracować dalej z firmą One Sport. Skład organizatorów pozostaje niezmienny: firma One Sport, Urząd Miasta Gniezna, Start Gniezno i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Na pewno będzie to obsada na najwyższym, światowym poziomie. Dzisiaj jest za wcześnie, aby coś powiedzieć, bo oczywiście zawodnicy jeszcze swoich kalendarzy nie mają otwartych. Myślę, że po Świętach te rozmowy się rozpoczną. Tak jak rok temu był pełen stadion w Gnieźnie, tak w tym roku, w sobotę 28 marca, będzie także dobra frekwencja i wszyscy będziemy światkami świetnego ścigania.
Obsada zawodów to kwestia otwarta, ponieważ zawodnicy jeszcze pracują nad kalendarzem w sezonie 2026. Wielce prawdopodobne, że Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego rozpocznie natomiast polski sezon żużlowy A.D. 2026. Prezes One Sport Karol Lejman zapewnia również, że turniej będzie transmitowany przez nadawcę publicznego – TVP Sport. Ponadto stawka ma być równie ekscytująca, aby kibice zobaczyli żużel na najwyższym światowym poziomie.
– Chcemy, wspólnymi siłami, zbudować jeszcze lepszą stawkę. Do tego transmisja telewizyjna w TVP Sport pozwoli, że Gniezno będzie obecne w całej żużlowej Polsce. Za wcześnie mówić o nazwiskach, ale jestem przekonany, że stawka będzie interesująca. (…) Wiemy jak stawka wyglądała w tym roku i my też wiemy, jak chcemy ją zbudować za rok – powiedział Karol Lejman. – Nie ma takiej imprezy w Polsce, która miałby taką otoczkę i bardzo nawiązywała oprawą do historycznych czasów. Myślę, że jest to coś wyjątkowego. Idealnie komponuje się z miejską tradycją i chcemy to podkreślać.
Gnieźnieńscy kibice w komplecie zjawili się podczas Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego. Głód żużla na najwyższym poziomie jest przeogromny i dlatego organizatorzy dopną wszystko na ostatni guzik. Członek zarządu GTM Startu Gniezno Tomasz Adamski jest świadomy chęci oglądania najlepszych na świecie i jest zadowolony, że uda się zorganizować tak duże wydarzenie.
– Gnieźnieńscy kibice są spragnieni żużla na najwyższym poziomie. Chcieliby go oglądać również z wydaniu ligowym, ale niestety to jest proces, który trwa. (…) Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego jest namiastką żużla na najwyższym poziomie. Cieszę się, że udało się dojść do porozumienia Prezydenta z firmą One Sport i jako reprezentanci klubu jesteśmy wdzięczni, że możemy w tym uczestniczyć – podkreślał Tomasz Adamski.
Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych ULTRAPUR Startu Gniezno, aby być na bieżąco z informacjami odnośnie 16. Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego.
