14. edycja Turnieju Chrobrego w Gnieźnie (obsada)

W najbliższą niedzielę szesnastu rycerzy czarnego toru stanie ponownie do walki o królewskie insygnia – przed nami 14. odsłona Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego. W stawce pojawią się zawodnicy dobrze znani kibicom czarnego sportu w Gnieźnie – w przeszłości związani z naszym klubem – to między innymi Fin Timo Lahti czy Polacy – Marcin Nowak i Szymon Szlauderbach oraz Kevin Fajfer. Jednym z faworytów wydaje się być Australijczyk Rohan Tungate, który w miniony weekend świętował awans do PGE Ekstraligi razem z drużyną ENEA Falubaz Zielona Góra.

Obsada niedzielnych zawodów to mieszanka doświadczenia z młodością. Są skuteczni w Ekstralidze U-24 młodzi zawodnicy z Leszna: Damian Ratajczak i Nazar Parnicki czy związany  kontraktem z Cellfast Wilki Krosno Marko Lewiszyn. Po drugiej stronie Jakub Jamróg czy Patryk Wojdyło, którzy niejednokrotnie pokazywali się z dobrej strony w rozgrywkach 1. Ligi Żużlowej oraz Robert Chmiel, jedno z największych objawień rozgrywek na poziomie 2. Ligi.

Kolizja terminów z przełożonym na 15 października Turniejem o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim sprawiła, że do Gniezna nie dotrze m.in. obrońca królewskiej korony, Bartosz Smektała. Z tego samego powodu w Pierwszej Stolicy nie pojawią się kilku innych planowanych wcześniej zawodników. Ponadto kontuzjowani są Australijczyk Sam Masters (złamany kciuk) oraz Josh Pickering (uraz kolana). Duża część zawodników nie zdecydowała się na występ, bo rywalizację ligową zakończyli blisko miesiąc temu i w obawie o zbyt długą przerwę w jeździe musieli odmówić występu.

Dla zwycięzców przygotowane zostały okazałe puchary. Zwycięzca Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego otrzyma ponadto replikę miecza koronacyjnego, którego przygotowaniem podobnie jak w ubiegłym roku zajęło się Kowalstwo Artystyczne Paweł Kaczmarek.

Lista startowa:
1. Rohan Tungate (Falubaz Zielona Góra)
2. Kacper Gomólski (Ultrapur Start Gniezno)
3. Patryk Wojdyło (ROW Rybnik)
4. Kevin Juhl Pedersen (Optibet Lokomotiv Daugavpils)
5. Ricards Ansviesulis (Optibet Lokomotiv Daugavpils)
6. Nazar Parnicki (FOGO Unia Leszno)
7. Timo Lahti (Orzeł Łódź)
8. Marcin Nowak (Texom Stal Rzeszów)
9. Marko Lewiszyn (Cellfast Wilki Krosno)
10. Hubert Łęgowik (Ultrapur Start Gniezno)
11. Szymon Szlauderbach (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
12. Zbigniew Suchecki (Gniezno)
13. Kevin Fajfer (PSŻ Poznań)
14. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno)
15. Robert Chmiel (OK Bedmet Kolejarz Opole)
16. Jakub Jamróg (Orzeł Łódź)
R1. Patryk Budniak (Ultrapur Start Gniezno)
R2. Jędrzej Chmura (Ultrapur Start Gniezno)

Pomiędzy poszczególnymi seriami odbędzie się mini-turniej „Młode Orły Start” – pod tym hasłem rywalizować będzie czwórka wychowanków GTM Start, najmłodszych zawodników w kadrze drużyny prowadzonej przez Tomasza Fajfera. Patryk Budniak, Jędrzej Chmura, Mateusz Latała i Adrian Saks. Juniorzy w czterech wyścigach powalczą o puchary ufundowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie.

Młode Orły Startu – Puchary od PEC:1. Patryk Budniak
2. Jędrzej Chmura
3. Mateusz Latała
4. Adrian Saks

Wszyscy kibice, którzy w niedzielne popołudnie zdecydują się odwiedzić stadion przy ul. Wrzesińskiej będą świadkami historycznego wydarzenia – dokładnie 43 lata i trzy dni zdobycia przez żużlowców Start Gniezno brązowych medali Drużynowych Mistrzostw Polski – odbędzie się uroczysta dekoracja zawodników. 12 października 1980 roku drużyna Startu Gniezno, prowadzona przez trenera Andrzeja Pogorzelskiego, w składzie Eugeniusz Błaszak, Tadeusz Brillowski, Tadeusz Dolata, Stanisław Gała, Wojciech Kaczmarek, Mieczysław Kowalski, Leon Kujawski, Romuald Łoś, Marek Mierkiewicz, Wojciech Pankowski, Piotr Podrzycki, Jan Puk i Kazimierz Wójcik zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski na żużlu. Tuż przed zawodami przewidziane jest otwarte spotkanie dla kibiców z bohaterami tamtych wydarzeń – będzie można zdobyć autograf, zrobić pamiątkową fotkę oraz nabyć książkę opowiadającą historię tego medalu.

Wyjątkowe osiągnięcie po 43 latach od tamtej chwili postanowił uczcić Jacek Drożdż, prezes Instytutu Dziedzictwa Historii Sportu. Działając pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gniezna, Tomasza Budasza, podjął się inicjatywy wykonania medalu, który należał się zawodnikom Startu Gniezno.

Ceny biletów na niedzielny turniej: trybuna kryta 40 zł, normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, dzecięcy 10 zł. Bilet rodzinny 2+1 i 2+2 – 50 zł, bilety dla inwalidy (I grupa) – 5 zł, programy zawodów do nabycia w cenie 10 zł. Początek zawodów o godzinie 15:00. Bramy stadionu przy W25 otwieramy godzinę wcześniej, o 14.00.

Tekst: informacja prasowa