Inauguracja czeskiej Extraligi w kwietniu!

We wtorek w siedzibie ACCR (czeska federacja motocyklowa) odbyło się spotkanie w trakcie którego dyskutowano na temat kształtu i formy rozgrywek ligowych w kraju naszych południowych sąsiadów. Jak informowaliśmy wcześniej, w sezonie 2022 kontynuowana będzie współpraca klubów z Gniezna i Liberca. Oba podmioty reprezentowali Błażej Skrzeszewski oraz Veroslav Kollert.

Zmagania czeskiej Extraligi odbywać się będą – wzorem lat ubiegłych – w formie czwórmeczów – cztery drużyny po czterech zawodników podstawowych (trzech seniorów + junior) i opcjonalnie rezerwowy. Rywalizacja rozpocznie się jednak zdecydowanie wcześniej. Pierwsza runda rozgrywek odbędzie się tym razem w Pradze, a zaplanowano ją na 19 kwietnia. Pozostałe trzy rundy wyznaczone zostały na sierpień – 10.08 w Pardubicach, dzień później w Libercu (domowy obiekt czerwono-czarnych), a cykl zakończy turniej w miejscowości Slany. Drużynowego Mistrza Czech poznamy 31 sierpnia.

Istotną kwestią, dotyczącą bezpośrednio naszego klubu, jest fakt, że w lidze czeskiej występować będą mogli tylko i wyłącznie zawodnicy, z którymi GTM Start Gniezno ma parafowane kontrakty na występy w eWinner 1. Lidze. Nie będzie możliwości skorzystania z żużlowców występujących w innych klubach polskiej ligi – tak jak w ubiegłorocznych rozgrywkach zespół z Pierwszej Stolicy uzupełniali m.in. Adrian Gała, Marcin Nowak czy Norbert Kościuch. Nasza drużyna może składać się z maksymalnie dwójki obcokrajowców, a na obowiązkowej pozycji juniora znaleźć musi się Polak.

Dodajmy, że w sezonie 2021 żużlowcy AFORTI Start Gniezno Liberec wywalczyli srebrne krążki Mistrzostw Czech. Złotych medali broni AMK Zlata Prilba Pardubice. W rozgrywkach zobaczymy także reprezentantów AK Slany i AK Marketa Praga.

Tekst: informacja prasowa