Gniezno 2022: Ernest Koza wzmocnieniem polskiej kadry klubu

Znamy nazwisko drugiego polskiego seniora, który dołączy do kadry AFORTI Start Gniezno na sezon 2022. Zespół zasili wychowanek Unii Tarnów Ernest Koza. Stosowny kontrakt zostanie zawarty w listopadowym okienku transferowym. Nowy nabytek gnieźnian tegoroczne rozgrywki zakończył ze średnią biegową 1.691/bieg, co dało mu 33. miejsce w zestawieniu najskuteczniejszych zawodników eWinner 1. Ligi Żużlowej. 

“Ten transfery zdecydowanie rozpatrujemy w kategorii wzmocnienia formacji seniorskiej naszej drużyny.” – mówi dyrektor GTM Start Radosław Majewski. “Analizując statystyki Ernesta z ostatniego sezonu jasno widać, że jest to równo punktujący zawodnik, zarówno podczas spotkań na domowym torze jak i na wyjazdach. Skutecznego drugiego polskiego seniora, będącego wsparciem dla Oskara Fajfera, brakowało nam podczas kilku spotkań w tym roku i ta część naszego zespołu wymagała wzmocnień.” – dodaje.

Warto dodać, że jednym z lepszych spotkań tegorocznych rozgrywek ligowych w wykonaniu Ernesta Kozy był pojedynek w Grodzie Lecha, który zakończył z dorobkiem dziewięciu punków i jednego bonusa. „Lubię jeździć na torze w Gnieźnie. Pamiętam, że zawsze prezentowałem się tam z dobrej strony. To jeden z argumentów, dla których przechodzę do AFORTI Startu.” – mówi wychowanek tarnowskiej Unii. “Dobra opinia na temat klubu panująca w środowisku to kolejny z argumentów. Planuję duże inwestycje w sprzęt, aby jak najlepiej przygotować się do sezonu. Wypłacalność klubu jest ważna, bo pozwala na bieżące inwestycje w trakcie rozgrywek. W Gnieźnie będę miał odpowiednie warunki do dalszego rozwoju i wierzę, że to jest słuszny wybór!” – dodaje Ernest Koza.

Średnia 1.691/bieg nowego zawodnika w kadrze czerwono-czarnych to wynik lepszy od dwójki dotychczasowych krajowych seniorów AFORTI Start Gniezno. Dla przypomnienia Kevin Fajfer legitymuje się średnią 1.467/bieg (40 miejsce), a Mirosław Jabłoński 1.310/bieg (42 miejsce). “Kevin Fajfer ogłosił w swoich serwisach społecznościowych decyzję o odejściu z Gniezna. Rok 2021 był dla niego trudny, późno wszedł w sezon po urazie na pierwszych tegorocznych treningach. Z dobrej strony pokazał się w meczu przeciwko drużynie z Łodzi, wywalczył wówczas z bonusami komplet punktów. W połowie lipca doznał kolejnej kontuzji, która ponownie wyłączyła go na kilka tygodni z uprawiania czarnego sportu.” –  mówi R.Majewski. “W Gnieźnie mógłby ponownie pełnić rolę zawodnika rezerwowego, bez gwarancji występów. Ambicje zawodnika są większe stąd decyzja o zmianie otoczenia na przyszły rok” – dodaje na zakończenie.

Działacze GTM Start Gniezno pracują nad budową drużyny na przyszłoroczne rozgrywki eWinner 1. Ligi. W Pierwszej Stolicy pozostają Oskar Fajfer i Peter Kildemand. W charakterze zawodników rezerwowych skład uzupełnią Szwedzi Philip Hellström-Bängs i Antonio Lindbaeck. Do obsadzenia pozostaje jeszcze jedno miejsce w podstawowym składzie gnieźnian oraz pozycja zawodnika U24.

Tekst: informacja prasowa / fot. Hubert Maciejewski