„Czterdzieści lat od medalu” – żużel w galerii? Jak najbardziej możliwe…

Miejski Ośrodek Kultury oraz Gnieźnieńskie Towarzystwo Motorowe Start przygotowały wystawę pt. „Czterdzieści lat od medalu” z okazji 40. rocznicy zdobycia brązowego medalu przez drużynę Startu Gniezno w 1980 roku.

Przełom lat czterdziestych i pięćdziesiątych minionego wieku to początek sportu żużlowego w Pierwszej Stolicy Polski. Ówcześni pionierzy tej ukochanej dziś przez gnieźnian dyscypliny sportu, mimo wielu trudności rozpoczęli tę jak się okazuję jak się okazuje wielką tradycję. Popularna
„szlaka” miała w Gnieźnie swoje wzloty i upadki, ale trwała bez przerwy przez kolejne sezony. Lata siedemdziesiąte przyniosły wiele sukcesów, a o sile klubów stanowili wychowankowie kluby. Żużel stawał się coraz bardziej popularny a te postępy doceniały miejscowe władze. W roku 1979 drużyna Startu ku wielkiej uciesze fanów czerwono-czarnych awansowała do ówczesnej pierwszej ligi – najwyższej w tamtym czasie. Trener Andrzej Pogorzelski oraz jego podopieczni zrobili coś, czego nie oczekiwał nikt. Drużyna w składzie: Wojciech Kaczmarek, Eugeniusz Błaszak, Leon Kujawski, Jan Puk, Stanisław Gała, Tadeusz Brillowski, Kazimierz Wójcik, Wojciech Pankowski, Piotr Podrzycki, Mieczysław Kowalski, Tadeusz Dolata oraz Romuald Łoś zdobyła największe trofeum w historii żużla w Gnieźnie – brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski.

Wystawa to zbiór pamiątek z tamtych czasów. Dominują fotografie autorstwa Zdzisława Stoltmana, są też plakaty meczowe, programy zawodów, plastrony, skóry i kevlary czy też pełne statystyki sezonu 1980. Każdy z członków drużyny przedstawiony jest na indywidualnym portrecie a żyjący członkowie ówczesnej ekipy są również przedstawieni w życiu codziennym na fotografiach autorstwa Szymona Malengowskiego. Specjalna miejsce zarezerwowane jest dla postaci Andrzeja Pogorzelskiego, trzykrotnego, drużynowego mistrza świata, utytułowanego zawodnika oraz znakomitego szkoleniowca, który niedawno odszedł na zawsze.

Organizatorzy bardzo dziękują za wkład w przygotowanie wystawy i przekazanie wszystkich pamiątek panom: Zdzisławowi Stoltmanowi, Piotrowi Tomaszewskiemu, Szymonowi Malengowskiemu, Jarosławowi Trąpczyńskiemu oraz Jackowi Drożdżowi.

Tekst: Grzegorz Buczkowski