Echa piątkowej wideokonferencji klubów I ligi żużlowej z GKSŻ

W piątek rano odbyła się kolejna wideokonferencja klubów eWinner 1. ligi żużlowej z przedstawicielami Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

GKSŻ przekazała klubom wstępne ustalenia ze sponsorem tytularnym ligi – firmą eWinner oraz telewizją Canal+. Dotyczyły one dodatkowych świadczeń reklamowych dla klubów. Te jednakże wymagają dalszych ich konsultacji. Przedstawiono również sytuację związaną ze swobodnym przepływem zawodników-obcokrajowców przez granicę RP. Ostatecznej decyzji jednak nie znamy, gdyż GKSŻ oczekuje na odpowiedź na swoje pismo od Głównego Inspektora Sanitarnego.

W dalszej części rozmów przedstawiono trzy warianty startu ligi z terminami 4,11 i 18 lipca. Termin rozpoczęcia rozgrywek na zapleczu PGE Ekstraligi zależy już tylko od zgody władz rządowych. Omówiono też zasady udziału w treningach indywidualnych przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego, a także projekt zmian w regulaminie organizacyjnym. Główna Komisja Sportu Żużlowego przedstawiła również projekt kalendarza rozgrywek na sezon 2020.

Jak powyższe rozmowy ocenia Piotr Mikołajczak – członek zarządu i dyrektor klubu z Pierwszej Stolicy, który reprezentuję GTM Start Gniezno w dyskusjach?

– Na razie przedstawiane są nam różne propozycje, które wymagają dalszych konsultacji, ustaleń. Nadal nie wiemy, czy obcokrajowcy będą mogli swobodnie podróżować pomiędzy Polską, a krajami, w których zamieszkują i startują w innych ligach. Jednakże światełko w tunelu jest, gdyż stanowisko Straży Granicznej jest jednoznaczne, natomiast czekamy na odpowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego. Przedstawiono nam trzy możliwe terminy startu rozgrywek, lecz to uzależnione jest od strony rządowej, kiedy ta da „zielone światło” do ich rozpoczęcia. Bez względu na to, kiedy byśmy nie rozpoczęli rywalizacji, projekt terminarza zakłada jazdę w każdy weekend prawie do końca października oczywiście mówiąc tylko o rundzie zasadniczej. Jednakże w każdym z tych tematów nie chciałbym mówić o szczegółach, gdyż jak zaznaczyłem na początku, wszystko wymaga jeszcze finalnych rozmów i przysłowiowego „klepnięcia”. Kolejne rozmowy mamy w środę 13 maja od godz. 10.00 i mam wielką nadzieję, że wtedy poznamy już szczegóły wszystkich rozwiązań, tak, żeby powiadomić opinie publiczną, sponsorów, zawodników i ich teamy.