Działacze podejmują rękawice! Osiem klubów chętnych do jazdy!

Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałek odbyły się kolejne konsultacje klubów eWinner 1. Ligi Żużlowej z Główną Komisją Sportu Żużlowego. Uczestniczył w nich także Wojciech Stępniewski, prezes Speedway Ekstraligi oraz wiceprezes Ryszard Kowalski. Wiadomości płynące z video spotkania pozwalają z nadzieją spoglądać na szansę rozegrania rozgrywek w I lidze.

Chęć jazdy podtrzymało osiem klubów – z Ostrowa, Gniezna, Tarnowa, Bydgoszczy, Gdańska, Torunia, Łodzi i Daugavpils. Udział tej ostatniej uzależniony jest jednak od otwarcia granic RP z krajami UE. Ostateczne przystąpienie do rozgrywek uzależnione jest od kilku czynników. W przypadku zespołu Car Gwarant Startu ważne są między innymi kwestie związane z otwarciem granic dla zawodników pracujących na terenie RP. Dopiero po umożliwieniu swobodnego przepływu pomiędzy krajami osób świadczących pracę na terenie RP, a tym samym zdjęciu obostrzeń przez federacje szwedzką i duńską, działacze z Gniezna będą w stanie zbudować skład umożliwiający rywalizację w rozgrywkach ligowych i wystartować w założonym systemie składu 6+2.

W trwającym tygodniu przedstawiciele GKSŻ odbędą istotne rozmowy m.in. z telewizją i sponsorem tytularnym ligi tak, by wspólnie  z tymi podmiotami wypracować stanowisko, co do kształtu rozgrywek. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada tylko zasadniczą część sezonu, bez fazy play off.

Budujące jest to, że w obliczu trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa działacze podjęli rękawice i wspólnie wyrażają wolę startu ligi. Są co prawda pewne problemy do rozwiązania, ale pozostaje wierzyć, że uda się znaleźć satysfakcjonujące dla wszystkich wyjście i z zachowaniem wszelkich aspektów sanitarnych przystąpić do rywalizacji na torach. Zgodnie z odgórnymi zasadami dla imprez masowych, ustalonymi przez rząd, mecze odbywać się będą bez udziału publiczności. Przynajmniej na ten moment.

Dodajmy na koniec, że na piątek zaplanowana została ponowna videokonferencja z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów z I ligi.

Tekst: Radosław Majewski