Działania profilaktycznie GTM Start – podsumowanie

W minionym tygodniu działacze oraz zawodnicy GTM Start Gniezno brali udział w kilku akcjach pod hasłem “Biorę życie na trzeźwo”. Naszych przedstawicieli wraz z adeptami szkółki żużlowej Aforti Start Gniezno spotkać można było między innymi na biegu wokół jeziora Wenecja oraz II Profilaktycznym Rajdzie Rowerowym. Całą akcję zakończył piknik “Nie biorę, nie piję, speedwayem żyję”, którego byliśmy organizatorami w sobotę, przed meczem ligowym z Orłem Łódź.

W środę braliśmy udział w akcji “Jabłko czy cytryna” organizowanej przez Miasto Gniezno wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Prawidłowo poruszających się kierowców menadżer Car Gwarant Startu Rafael Wojciechowski oraz Mirosław Jabłoński nagradzali jabłkiem. Nieprawidłowości, m.in. brak pasów, kończyły się upomnieniem i cytryną. Kilku szczęśliwców otrzymało darmowe bilety na sobotni mecz z Orłem.

Również w środę, ale w godzinach popołudniowych, pojawiliśmy się nad jeziorem Wenecja. Na popularnej wyspie odbył się tam bieg profilaktyczny zakończony piknikiem. Z sukcesami GTM Start Gniezno reprezentowali adepci działającej przy naszym klubie szkółki żużlowej.

Kolejne działania w ramach weekendu profilaktycznego “Biorę życie na trzeźwo” miały miejsce w piątek. Tego dnia zamiast na motocyklach żużlowcy, działacze oraz adepci szkółki skorzystali z rowerów, by wziąć udział w II Profilaktycznym Rajdzie Rowerowym. Na blisko 25 km wycieczkę razem z Aforti Szkółką Żużlową wybrali się także Adrian Gała, Oskar Fajfer,Mirosław Jabłoński oraz Rafael Wojciechowski i Przemo Gnat. Plany organizatorów pokrzyżowała nieco pogoda. Intensywne opady deszczu jakie przeszły nad Gnieznem oraz najbliższą okolicą sprawiły, że zwiększono tempo rajdu, a program wydarzenia na mecie – przy Wiacie Edukacyjnej w Cielimowie został skrócony.

Podsumowaniem akcji był piknik na stadionie żużlowym – “Nie biorę, nie piję, speedwayem żyję”. W jego trakcie uczestnicy między innymi mieli możliwość wykonania wspólnych zdjęć z zawodnikami Car Gwarant Startu Gniezno i motocyklem. Na pikniku zagościli Oskar Fajfer, Adrian Gała, Jurica Pavlic oraz Mirosław Jabłoński. Ponadto poruszono ważne tematy dietetyki – rozmowa o profilaktyce żywieniowej i zdrowotnej z Natalią Wojciechowską współpracującą z GTM Start Gniezno. Do dyspozycji uczestników był także terapeuta leczenia uzależnień – Tomasz Chełek z Fundacji Młodzi w Uzależnieniu.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na uczestników festynu czekało stoisko gastronomiczne z darmową wodą i słodkim poczęstunkiem, a dla najaktywniejszych w konkursach i zabawach przygotowano do zdobycia nagrody związane z czarnym sportem – żużlowe gadżety w czerwono-czarnych barwach i bilety na mecze Car Gwarant Startu Gniezno.

Celem weekendowej akcji w Gnieźnie były przede wszystkim działania profilaktyczne adresowane do społeczności lokalnej bez względu na stopień indywidualnego ryzyka występowania problemów związanych z używaniem alkoholu i środków odurzających oraz substancji psychotropowych. Ważne jest również zmniejszenie lub eliminowanie czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi wspomnianych problemów.

Tekst: Radosław Majewski