D.Stalkowski: “Spokój zaprocentuje, będe mógł się rozwijać”

Damian Stalkowski w sezonie 2018 wystąpił w pięciu spotkaniach drużyny Car Gwarant Startu Gniezno. Osiągnął w nich średnią 0,929/bieg pozostając nieco w cieniu Norberta Krakowiaka i Maksymiliana Bogdanowicza, którzy tworzyli podstawową parę młodzieżowców czerwono-czarnych w rozgrywkach Nice 1 Ligi Żużlowej. W osiągnięciu lepszego rezultatu stanęła na przeszkodzie kontuzja nogi. Wymieniona trójka ma za sobą dobry sezon w rozgrywkach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów – jako Aforti Start Gniezno zajęli piąte miejsce w gorzowskim finale. Teraz, kiedy N.Krakowiak i M.Bogdanowicz zdecydowali się na występy w klubach z PGE Ekstraligi przed Damianem Stalkowskim otwiera się szansa na regularne występy w zespole ligowym.

Damian Stalkowski trafił z Bydgoszczy do Gniezna przed sezonem 2017. Kibice w Grodzie Lecha kolejny rok będą oglądać tego młodzieżowca w czerwono-czarnych barwach. Na tę chwilę jest najbardziej doświadczonym młodzieżowcem w kadrze trzeciej drużyny Nice 1 Ligi Żużlowej sezonu 2018. “Zostaję w Gnieźnie, mam tutaj bardzo dobre warunki do jazdy. Teraz będę miał pewniejsze miejsce w składzie. Oby zdrowie dopisało, a nie tak jak w zakończonym sezonie kiedy to miałem kontuzję. Ten spokój zaprocentuje, dzięki temu będę mógł się rozwijać.” – mówi młodzieżowiec gnieźnieńskiego Startu.

Pierwsza liga w sezonie 2019 zapowiada się na niezwykle mocną, drużyny wykonują ciekawe ruchy transferowe. Jak szanse na dobry wynik swojego zespołu widzi Damian Stalkowski? “Pewnie, że jesteśmy gotowi rywalizować na równi z każdym w tej lidze” – przekonuje junior. “Pamiętajmy, że w tym roku nasz skład niewiele się zmienił. Jechaliśmy prawie drugoligowym zestawieniem. Byliśmy w play offach i zajęliśmy trzecie miejsce w lidze. Podejrzewam, że w tym roku, wzmacniając się, damy radę na pewno. Lepiej ścigać się z lepszymi zawodnikami, nabierać doświadczenia, mieć satysfakcję, że się jeździ na wyższym poziomie.” – dodaje.

Władze GTM Start Gniezno poinformowały jak do tej pory o dwóch nowych twarzach w zespole z Grodu Lecha. W sezonie 2019 w czerwono-czarnych barwach oglądać będziemy Frederika Jakobsena oraz Oskara Fajfera. “Oskara znam, bo mieliśmy kontakt.” – mówi o nowych twarzach w drużynie. “Frederik występuje w Polsce od dwóch sezonów, ścigał się w Poznaniu, nie mieliśmy okazji się spotkać.” – przyznaje.

“W przyszłym roku będę miał do dyspozycji jeden silnik z tego roku i dwa nowe od Fleminga Graversena.” – zdradza D.Stalkowski. “Kondycyjnie, będę przygotowywał się podobnie jak ubiegłej zimy. Zostaję na siłowni, to jeden z elementów. Chcę położyć nacisk na ćwiczenia siłowe. Będę dużo trenował boksu, ten rodzaj treningu dużo mi dał no i popracuje także nad ogólną kondycją” – mówi o swoich planach na najbliższe tygodnie.

Młodzieżową kadrę Car Gwarant Startu Gniezno tworzy jak na razie trójka zawodników. Obok wspomnianego Damiana Stalkowskiego są to stawiający pierwsze kroki w dorosłym speedwayu Michał Lewandowski oraz Szymon Szwacher.

Tekst: Radosław Majewski