Kraków: spotkanie przedstawicieli klubów I i II ligi

We wtorek oraz środę w Krakowie doszło do spotkania przedstawicieli klubów Nice 1 Ligi Żużlowej oraz drugiej ligi. Działacze wspólnie z przedstawicielami Głównej Komisji Sportu Żużlowego dyskutowali na temat propozycji do regulaminu pod kątem sezonu 2019. GTM Start Gniezno reprezentowali dyrektor klubu Piotr Mikołajczak i menadżer sportowy drużyny Rafael Wojciechowski. Jednym z ważniejszych tematów była kwestia zawodnika rezerwowego, która ostatecznie nie zostanie wcielona w życie.

Zgłoszoną propozycje, aby zespoły występujące w Nice 1 Lidze składały się z ośmiu zawodników, poddano pod głosowanie – trzy z klubów były za, przedstawiciele czterech byli przeciwni, a jeden wstrzymał się od głosu. Taki wynik sprawia, że ta zmiana w regulaminie nie zostanie wcielona w życie. Warto nadmienić, że działacze z Pierwszej Stolicy byli za rozszerzeniem ligowego składu do ośmiu zawodników.

W sezonie 2019 mecze odbywać się będą w soboty oraz niedziele. W przypadku przełożenia zawodów przewyższających rangą ligę polską (np. organizowanych przez FIM Europe) na termin kolidujący z meczem ligowym spotkanie będzie musiało się odbyć pod nieobecność jednego zawodnika w drużynie (wówczas możliwe będzie dokonanie zmiany zawodnika). W przypadku absencji dwóch lub więcej taki pojedynek będzie przełożony. Nad szczegółami tego rozwiązania pracuje Główna Komisja Sportu Żużlowego.

Władze polskiego żużla przyszłoroczne rozgrywki chcą zainaugurować spotkaniem Północ-Południe, które pierwotnie miało się odbyć na zakończenie tegorocznych zmagań, ostatecznie jednak do tego nie doszło. Na koniec sezonu 2019 planuje się organizację Puchar Nice 1 Ligi. Będzie to impreza w trakcie której podsumowane zostaną rozgrywki na zapleczu PGE Ekstraligi. Dużo możliwości do startów będą mieli młodzieżowcy – rozegranych zostanie 14 rund zasadniczych Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, a także 14 rund półfinałowych i jednodniowy finał tych rozgrywek. Przypomnijmy, że w sezonie 2018 juniorzy Aforti Startu Gniezno dotarli do finału, gdzie zajęli piąte miejsce ustępując tylko zespołom z PGE Ekstraligi.

Po sezonie 2019, do 31 października, kluby będą zobowiązane całkowicie rozliczyć się z zawodnikami i innymi podmiotami. Jakiekolwiek zaległości finansowe wykluczają możliwość ubiegania się o licencję na kolejny rok. Główna Komisja Sportu Żużlowego rozważa wprowadzenie możliwości przedłużenia kontraktu ze swoim zawodnikiem bezpośrednio po zakończeniu rozgrywek ligowych. Wszystkie kluby Nice 1 Ligi ustosunkowały się pozytywnie do tej propozycji.

Ciekawostką, która być może znajdzie swój zapis w regulaminie już na sezon 2019 w Nice 1 Lidze Żużlowej to okienko transferowe obowiązujące co cztery rozegrane przez drużynę kolejki. Wtedy przez trzy dni, od poniedziałku do środy, kluby mogłyby zawierać umowy z nowymi żużlowcami.

Tekst: Radosław Majewski