Półfinał IMP: Wygrana D.Kubery, gnieźnianie poza finałem

Dominik Kubera z Fogo Unii Leszno triumfował w piątkowym półfinale IMP odbywającym się na torze w Gnieźnie. Leszczynianin zapisał na swoim koncie 12 punktów. Takim samym dorobkiem mógł pochwalić się Kacper Woryna. Ta dwójka, podobnie jak Zbigniew Suchecki, Piotr Pawlicki i Adrian Miedziński awansowała do finału krajowego championatu, który odbędzie się 4 sierpnia w Lesznie. Za dużą niespodziankę uznać należy fakt, iż z dalszej rywalizacji odpadł m.in. Jarosław Hampel. Do najlepszej szesnastki IMP nie awansowali także przedstawiciele gospodarzy – po słabszym początku i zmianie motocykla z wyścigu na wyścig rozkręcał się Marcin Nowak, ale wywalczone osiem oczek pozwoliło na zajęcie siódmego miejsca. Zdecydowanie słabiej spisał się kapitan Car Gwarant Startu Gniezno. Mirosław Jabłoński piątkowe ściganie zakończył z dorobkiem dwóch punktów.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęcie zawodów odbył się bieg barażowy za ćwierćfinał w RawiczuMarcin Nowak od startu prowadził z Robertem Chmielem i to przedstawiciel gospodarzy uzupełnił jako ostatni stawkę żużlowców rywalizujących w gnieźnieńskim półfinale IMP. Pierwszy wyścig dnia miał dwie odsłony. W pierwszym podejściu wykluczony za zerwanie taśmy zostaje Krystian Pieszczek. Powtórkę wygrał zdecydowanie Oskar Fajfer, a dobrej pozycji tuż po starcie nie utrzymał rezerwowy Robert Chmiel – z zajmowanej drugiej lokaty ostatecznie spadł na czwartą. Chwilę później dość niespodziewanie trzy oczka zapisał na swoim koncie Zbigniew Suchecki. Jadący od startu na drugim miejscu Mirosław Jabłoński niestety nie obronił punktowanej pozycji – najpierw musiał uznać wyższość Pawła Przedpełskiego, a na linii mety minimalnie szybszy od kapitana Car Gwarant Startu był Kacper Woryna. Pierwszą serię startów ze zwycięstwami kończą także Jarosław Hampel oraz Mateusz Szczepaniak.

W piątym biegu dnia kibice, którzy w liczbie około tysiąca odwiedzili stadion przy Wrzesińskiej oglądali walkę o jeden punkt pomiędzy Marcinem Nowakiem oraz Oskarem Fajferem. Ostatecznie lepszy okazał się senior Car Gwarant Startu, a pierwszy na mecie był Zbigniew Suchecki (drugie zwycięstwo tego dnia). Siódmy bieg półfinału to rywalizacja trójki leszczynian – Piotr Pawlicki pokonał Jarosława Hampela, a trzeci był Dominik Kubera. W stawce nie liczył się młodszy z braci Jabłońskich. Na zakończenie drugiej serii trójkę do dorobku dorzucił Adrian Miedziński.

Po rozegraniu ośmiu wyścigów mieliśmy w zawodach przerwę na kosmetykę toru prowadzoną pod nadzorem sędziującego zawody Remigiusza Substyka. Arbiter nakazał przeprowadzenie niezbędnych prac m.in. na pierwszym łuku oraz na wejściu w drugi wiraż. Po ponad 20 minutach zawody zostały wznowione, a kibice na torze mogli oglądać ponownie żużlowców walczących o awans do finału IMP.

Po kosmetyce zupełnie nie radził sobie na owalu przy W25 Jarosław Hampel. Jeden z faworytów turnieju bieg dziewiąty zakończył na ostatniej, czwartej pozycji. Kolejne zwycięstwa odnosili Dominik Kubera oraz Piotr Pawlicki. Miejscowa publiczność z zaciekawieniem oglądała bieg dwunasty – pojedynek lubelsko-gnieźnieński zakończony remisem 3:3. Pewne zwycięstwo po bardzo dobrym wyjściu spod taśmy odniósł Marcin Nowak, a punkty na dystansie stracił niestety Mirosław Jabłoński – przed żużlowca czerwono-czarnych najpierw wysunął się Dawid Lampart, a tuż przed metą manewr klubowego kolegi powtórzył Oskar Bober.

Wyścig czternasty to drugie indywidualne zwycięstwo Marcina Nowaka. Żużlowiec gospodarzy zdecydowanym atakiem wyprzedził Krystiana Pieszczka i za zwycięstwo zebrał zasłużone brawa od gnieźnieńskiej publiczności. Na zakończenie czwartej serii startów Kacper Woryna robił wszystko, by wyprzedzić prowadzącego w wyścigu szesnastym Dominika Kuberę. Starania nie przyniosły spodziewanego rezultatu i lider ROW Rybnik musiał zadowolić się dwoma oczkami na koncie.

Dopiero w ostatniej serii startów pierwsze punkty przy swoim nazwisku zanotował Mirosław Jabłoński. W biegu osiemnastym przyjechał do mety drugi, za plecami Krzysztofa Buczkowskiego, a przed Mateuszem Szczepaniakiem i Krystianem Pieszczkiem. Po dziewiętnastu biegach jasne się stało, że szans na awans do finału nie ma Jarosław Hampel. Leszczynianin mógł co najwyżej zostać rezerwowym, ale do tego celu potrzebna była wygrana na zakończenie. W pierwszym podejściu do wyścigu 20 na tor upadł Oskar Bober. Powtórkę w trzyosobowej obsadzie pewnie wygrał prowadzący od samego startu Zbigniew Suchecki.

Wyścig po wyścigu:
1. Fajfer, Pawlicki, Bober, Chmiel, Pieszczek (t)
2. Suchecki, Przedpełski, Woryna, Jabłoński
3. Hampel, Miedziński, D. Lampart, Buczkowski
4. Szczepaniak, Kubera, Nowak, Jeleniewski
5. Suchecki, Buczkowski, Nowak, Fajfer
6. Woryna, D. Lampart, Pieszczek, Jeleniewski
7. Pawlicki, Hampel, Kubera, Jabłoński
8. Miedziński, Szczepaniak, Bober, Przedpełski
9. Woryna, Fajfer, Szczepaniak, Hampel
10. Kubera, Miedziński, Suchecki, Pieszczek
11. Pawlicki, Przedpełski, Buczkowski, Jeleniewski
12. Nowak, Lampart, Bober, Jabłoński
13. Jeleniewski, Miedziński, Fajfer, Jabłoński (d)
14. Nowak, Pieszczek, Hampel, Przedpełski
15. Szczepaniak, Pawlicki, Suchecki, Lampart (d)
16. Kubera, Woryna, Bober, Buczkowski (d)
17. Kubera, Fajfer, Przedpełski, Lampart
18. Buczkowski, Jabłoński, Szczepaniak, Pieszczek
19. Woryna, Miedziński, Pawlicki, Nowak
20. Suchecki, Hampel, Jeleniewski, Bober (w)

Klasyfikacja końcowa:
1. Dominik Kubera (2,1,3,3,3) 12
2. Kacper Woryna (1,3,3,2,3) 12
3. Zbigniew Suchecki (3,3,1,1,3) 11
4. Piotr Pawlicki (2,3,3,2,1) 11
5. Adrian Miedziński (2,3,2,2,2) 11
6. Mateusz Szczepaniak (3,2,1,3,1) 10
7. Marcin Nowak (1,1,3,3,0) 8
8. Oskar Fajfer (3,0,2,1,2) 8
9. Jarosław Hampel (3,2,0,1,2) 8
10. Krzysztof Buczkowski (0,2,1,d,3) 6
11. Paweł Przedpełski (2,0,2,0,1) 5
12. Dawid Lampart (1,2,2,0,0) 5
13. Daniel Jeleniewski (0,d,0,3,1) 4
14. Oskar Bober (1,1,1,1,w) 4
15. Krystian Pieszczek (t,1,0,2,0) 3
16. Mirosław Jabłoński (0,0,0,d,2) 2
17. Robert Chmiel (0) 0
18. Kacper Gomólski NS

Tekst: Radosław Majewski