GTM Start ukarane za wulgaryzmy kibiców

Żużlowcy Car Gwarant Startu z powodzeniem rywalizują w tym sezonie na torach Nice 1 Ligi Żużlowej. Spotkania z udziałem czerwono-czarnych cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Obiekt w Gnieźnie – stadion przy ul. Wrzesińskiej jest chętnie odwiedzany przez kibiców, a władzom GTM Startu zależy na dobrych relacjach na linii klub – fani.

Niestety, doping podczas przedostatniego spotkania z zespołem Zdunek Wybrzeża, nie był do końca zgodny z obowiązującymi standardami kulturalnego zachowania, co nie umknęło uwadze Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Gnieźnieński klub otrzymał karę finansową za wulgarne okrzyki, które pojawiały się na trybunach 27 maja w trakcie wspomnianego spotkania z drużyną Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

Regulamin Sportu Żużlowego za wznoszenie przez kibiców drużyny okrzyków o treści politycznej, rasistowskiej, faszystowskiej, komunistycznej, socjalistycznej, antysemickiej, skrajnie nacjonalistycznej, satanistycznej, obrażającej uczucia religijne, obraźliwej, wulgarnej, rażąco nieetycznej, pochwalającej terroryzm, nawołujących do waśnii nienawiści, a także za eksponowanie napisów i znaków o tej treści nie tylko kary finansowe (do kwoty 25 000 zł), ale także zamknięcie dla kibiców obiektu lub jego części na jedno do trzech spotkań ligowych.

Nadmieniamy przy okazji, że niestety na spotkaniu z Rybnikiem sytuacja spowodowana emocjami sportowymi powtórzyła się, a klub obawia się konsekwencji takiego zachowania w postaci następnych kar finansowych. Doprowadzi to do tego, ze będziemy po pierwsze źle postrzegani w środowisku żużlowym, a po drugie sankcje finansowe wpłyną negatywnie na płynność finansową klubu, która obecnie wygląda bez zastrzeżeń. Poza tym, sytuacje takie nie budują dobrego klimatu wokół GTM Start, a także by uzyskiwać pozytywne wyniki sportowe

Klub beniaminka Nice 1 LŻ chce promować kulturalny doping – niech stadion przy W25 będzie nadal miejscem wyjątkowym, z kibicami, którzy całymi rodzinami wybierają się na obiekt, by zagrzewać swoich ulubieńców w walce o ligowe punkty. Apelujemy do naszych fanów, aby skupili się na gloryfikowaniu zawodników drużyny Car Gwarant Startu, a nie obrzucali niewłaściwymi okrzykami żużlowców i kibiców zespołów przyjeżdżających do Gniezna.

Głośny, ale przede wszystkim kulturalny doping, to ósmy zawodnik drużyny, co wielokrotnie podkreślają żużlowcy podczas rozmów z przedstawicielami mediów, ale także i w trakcie wielu spotkań z kibicami – w których klubowi działacze i sami żużlowcy bardzo chętnie uczestniczą. Mamy nadzieję, że wydarzenia ze spotkania z gdańskim Wybrzeżem nie będą się powtarzać w przyszłości, co sprawi, że klub GTM Start Gniezno nie będzie ponownie karany przez władze polskiego żużla, a zachowanie fanów na stadionie i doping prowadzony przez gnieźnieńską publiczność będzie wzorem dla innych ośrodków w kraju.

Gnieźnieński klub w najbliższych dniach ogłosi konkurs na hasła, które zagrzewać będą do dopingu zawodników miejscowej drużyny podczas spotkań odbywających się na torze przy Wrzesińskiej 25. Dla uczestników przewidziane będą ciekawe nagrody, a o szczegółach poinformujemy wkrótce.

Tekst: Radosław Majewski