Super Mecz: premiera książki “Czarna książka. Zostać mistrzem.”

Podczas wydarzenia Super Mecz, 2 kwietnia w Gnieźnie, będzie miała miejsce premiera książki Joanny Krystyny Radosz – Czarna książka. Zostać mistrzem. Podczas meczu będzie można zakupić książkę i porozmawiać z autorką Joanną Radosz.

Czarna książka. Zostać mistrzem

Tego jeszcze nie było. Pierwsza w Polsce proza żużlowa. Fikcyjni bohaterowie, fikcyjne wyścigi – prawdziwe emocje. Ten żużel zawsze jest na żywo.

Ich codzienność to prędkość, adrenalina i gra ze śmiercią.  Ich życie przypomina wyścig – wiecznie w rozjazdach, dziś w Wielkiej Brytanii, jutro w Rosji, za tydzień gdzieś na Antypodach. Oni sami są jak mityczni herosi – twardzi faceci, którzy potrafią odjechać turniej Grand Prix ze złamaną ręką, jeśli na końcu czeka upragniony puchar.

Ale pod kaskiem kryją się tylko ludzie, którzy czasem wcale nie chcą igrać z losem, czasem płaczą, czasem się boją. Jedenaście historii zawartych w tej książce łączy żużel – ale niekiedy wcale nie są o żużlu, tylko o zwyczajnym życiu zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi. Zdarza się bowiem, że to wcale nie na torze odjeżdżają swój najważniejszy wyścig.

czarna-ksiazka_okladka

To jest książka o żużlu. Inna niż pozostałe – bo to nie biografia, nie ma w niej statystyk, nie jest vademecum dyscypliny – ale opowiada o żużlu. A właściwie przy okazji żużla opowiada ludzkie historie. Historie wymyślone przez autorkę. Ale przecież one mogły się wydarzyć. I tym fajniej się je czyta. ~Jakub Pieczatowski, Eurosport

Zaczyna się od pojedynku polskiej gwiazdy Grand Prix z 15-letnim młokosem z Rosji na pustawym stadionie w baszkirskim Saławacie… a potem jest już tylko ciekawiej. Poza nazwiskami jest tu chyba wszystko, co w ostatniej dekadzie rozpalało namiętności fanów żużla. Pieniądze, obsesyjna presja wyników, nowe tłumiki, znane tory, szaleństwo Grand Prix, angaże w topowych ligach. I nawet piękna dziennikarka SKY Sports. Ale jest też ciemna strona speedwaya, którą dobrze poznaliśmy. Śledząc rozwój talentu młodego Artioma Milutina, widzimy dylematy żużlowych bohaterów – nie herosów ze spiżu, tylko zwykłych ludzi, mających rozterki, wady – ludzkie słabości i namiętności. Wszystko utrzymane w specyficznym, rosyjskim klimacie i – jak zawsze u Joanny K. Radosz – z dużą dbałością o szczegóły. ~ Jakub Horbaczewski, PoKredzie.pl

Nie tylko książki, ale nawet poszczególne opowiadania Joanny Krystyny Radosz z żużlowersum można czytać niezależnie od siebie. Każde jest kompletną opowieścią, z pełnokrwistymi bohaterami i zwrotami akcji, podszytymi tajemnicą bądź adrenaliną. A jednocześnie każde z nich jest zaledwie częścią układanki, z której odbudować można świat tak kompletny i realny, że aż trudno uwierzyć, że zrodził się w wyobraźni pisarki. Nie trzeba się znać na żużlu, nie trzeba lubić sportu. Wystarczy kochać ten moment, w którym można całkowicie zatracić się w literaturze. ~ Anna Tess Gołębiowska, Radio Września

Jedenaście opowieści, jedenaście różnych historii mających jedną wspólną cechę. Jest nią talent autorki do trafiania prosto w serce czytelnika. Tu nie ma miejsca na obojętność czy nudę. Tu są łzy, jest gniew i radość. Tu jest po prostu życie. Tu jest żużel! ~ Hanna Greń, pisarka, autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.