GTM Start z awansem do finału! Poznań rozgromiony 57:33!

Żużlowcy GTM Start Gniezno nie pozostawili złudzeń. W rewanżowym spotkaniu półfinałowym II ligi żużlowej czerwono-czarni na własnym stadionie pokonali zdecydowanie Naturalną Medycynę PSŻ Poznań 57:33 i to gnieźnianie wystąpią w finale rozgrywek. Gospodarze stanowili wyrównaną drużynę. Wobec wysokiego prowadzenia w wyścigach nominowanych kierownictwo Startu postanowiło dać szansę występu parze młodzieżowców – D.Stalkowski i N.Krakowiak. Liderem gości był Duńczyk Frederik Jakobsen.

Jeszcze w godzinach popołudniowych nad Gnieznem pojawiły się ciemne chmury. Na szczęście aura tym razem nie dała o sobie znać – minimalna ilość opadów deszczu nie wpłynęła negatywnie na bardzo dobrze przygotowany owal przy W25 i nic nie stało na przeszkodzie w rozegraniu meczu.

Na prezentacji oprócz tradycyjnych pojazdów od sponsorów pojawili się uczestnicy “Akademii pitbike” funkcjonującej przy klubie. Dla młodych pasjonatów sportów motocyklowych możliwość pokazania się przed półfinałem II ligi była niesamowitą frajdą. Dzieciaki trenujące pod okiem Krzysztofa Jabłońskiego towarzyszyły drużynie przy okazji przedstawiania całego zespołu. Mieliśmy także miły akcent w postaci uhonorowania Stanisława Pieńkowskiego – doświadczony arbiter oraz komisarz toru kończy pełnienie tych funkcji. Wiązanki z tej okazji wręczyli arbiter Krzysztof Meyze oraz dyrektor GTM Start Piotr Mikołajczak.

Na torze od pierwszych wyścigów dominowali gospodarze. Start do inauguracyjnego biegu wygrał Marcin Nowak, ale na wejściu w pierwszy łuk założył się na niego Władimir Borodulin. Obcokrajowiec Naturalnej Medycyny PSŻ nie cieszył się długo z prowadzenia, pod koniec pierwszego okrążenia na czele był już Szwed Oliver Berntzon. Chwilę później dołączył do niego M.Nowak i mieliśmy pierwsze podwójne zwycięstwo. W wyścigu młodzieżowym goście nie nawiązali walki z parą Damian Stalkowski – Norbert Krakowiak. Znakomicie dysponowany podczas meczu w Poznaniu Duńczyk Frederik Jakobsen nie zdołał nieco odmienić losów pojedynku w swoim pierwszym występie przed publicznością w Gnieźnie – mimo prób ataku musiał uznać wyższość Adriana Gały. Przed “Heniem” finiszował Eduard Krcmar. Czwarty bieg to współpraca na torze pary Mirosław Jabłoński-Norbert Krakowiak – zaowocowała ona czwartym z rzędu podwójnym zwycięstwem 5:1 i nokautem 20:4 dla GTM Start.

Po przerwie na równanie toru honor gości próbował ratować Władimir Borodulin. Rosjanin prowadził po najlepszym wyjściu spod taśmy, ale sprawnie poradził sobie z nim Adrian Gała. Manewr klubowego kolegi próbował powtórzyć Eduard Krcmar, niestety nieskutecznie. Remisowo zakończył się wyścig szósty – najlepszy w pierwszym wirażu Frederik Jakobsen dobierał właściwe ścieżki i mknął do mety po trzy oczka. Już w ósmej odsłonie dnia czerwono-czarni przypieczętowali swój awans do finału II ligi! Świetny atak w swoim stylu, szeroko, tuż pod bandą, wykonał Mirosław Jabłoński. Kapitan GTM Start minął Władimira Borodulina. Trzeci na linii mety był Norbert Krakowiak i rezultat 35:13 nie pozostawiał złudzeń gościom, jasne stało się, że w finale wystąpią czerwono-czarni!

W biegu dziewiątym przebłysk dobrej formy zanotował Daniel Pytel. Po zdecydowanym ataku Olivera Berntzona w stawce nie liczył się tym razem Frederik Jakobsen. W wyścigu dziesiątym para E.Krcmar-A.Gała zapewniła gospodarzom zwycięstwo w meczu. Gnieźnian rozdzielił Mateusz Borowicz. Prowadzenie miejscowych po biegu jedenastym wzrosło o kolejne cztery oczka – 5:1 w wykonaniu parowo jadących M.Jabłońskiego i O.Berntzona. Z bardzo dużą przewagą dwunastą odsłonę niedzielnych derbów Wielkopolski wygrał Adrian Gała. Wychowanek Startu dysponował szybkim motocyklem i tylko w początkowej fazie musiał bronić się przed atakami Kajzera. Za plecami tej dwójki oglądaliśmy walkę o jeden punkt z której zwycięsko wyszedł przedstawiciel gospodarzy – Damian Stalkowski.

Przed wyścigami nominowanymi Start prowadził 54:24. Wysoka przewaga i fakt, że losy spotkania były już dawno rozstrzygnięte sprawiły, że kierownictwo finalistów II ligi postanowiło w dwóch ostatnich biegach dać szanse młodzieżowcom. Za skutecznych i równo punktujących seniorów desygnowani zostali do boju juniorzy. Dla nich występ w wyścigach nominowanych to kolejne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Ten ruch kadrowy sprawił, że goście odrobili nieco strat – w czternastym biegu odnieśli podwójne zwycięstwo. W starciu kończącym półfinał parę Skorpionów rozdzielił Norbert Krakowiak. Ostatecznie – GTM Start pokonuje Naturalną Medycynę PSŻ Poznań 57:33. Na wyróżnienie zasługuje cała drużyna gospodarzy. Wszyscy zawodnicy pokazali, że są w formie, co pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość na dalszą część rundy finałowej.

Finał II ligi zgodnie z terminarzem odbędzie się 10 i 17 września. Gnieźnianie pierwszy mecz rozegrają na torze rywala. Gdzie? Dziś nie można udzielić odpowiedzi na to pytanie. Drugi z półfinałów ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne został odwołany. Speed Car Motor Lublin miał na własnym torze rywalizować z Ostrovią Ostrów. Goście bronią dwupunktowej zaliczki. Czy okaże się ona wystarczająca? Nowy termin spotkania ustalony został na najbliższy czwartek i wówczas – jeśli pogoda dopisze – gnieźnianie poznają swojego rywala na dwa ostatnie mecze sezonu 2017!

Wyścig po wyścigu:
1. Berntzon, Nowak, Borodulin, Kajzer 5:1
2. Stalkowski, Krakowiak, Pilarski, Adamczewski 5:1 (10:2)
3. Krcmar, Gała, Jakobsen, Pytel 5:1 (15:3)
4. M.Jabłoński, Krakowiak, Borowicz, Adamczewski 5:1 (20:4)
5. Gała, Borodulin, Krcmar, Kajzer 4:2 (24:6)
6. Jakobsen, M.Jabłoński, Stalkowski, Pytel 3:3 (27:9)
7. Berntzon, Borowicz, Nowak, Pilarski 4:2 (31:11)
8. M.Jabłoński, Borodulin, Krakowiak, Borowicz (d) 4:2 (35:13)
9. Pytel, Nowak, Berntzon, Jakobsen 3:3 (38:16)
10. Krcmar, Borowicz, Gała, Pilarski 4:2 (42:18)
11. M.Jabłoński, Berntzon, Pytel, Borodulin 5:1 (47:19)
12. Gała, Kajzer, Stalkowski, Pilarski 4:2 (51:21)
13. Nowak, Jakobsen, Borowicz, Krcmar 3:3 (54:24)
14. Jakobsen, Borodulin, Stalkowski, Krakowiak 1:5 (55:29)
15. Jakobsen, Krakowiak, Borowicz, Stalkowski 2:4 (57:33)

Klasyfikacja:
Naturalna Medycyna PSŻ Poznań 33:
1. Marcel Kajzer (0,0,-,2) 2
2. Władimir Borodulin (1,2,2,0,2) 7+1
3. Daniel Pytel (0,0,3,1,-) 4
4. Frederik Jakobsen (1,3,0,2,3,3) 12
5. Mateusz Borowicz (1,2,d,2,1*,1) 7+1
6. Wojciech Pilarski (1,0,0,0) 1
7. Mateusz Adamczewski (0,0,-) 0
GTM Start Gniezno 57:
9. Marcin Nowak (2*,1,2,3,-) 8+1
10. Oliver Berntzon (3,3,1*,2*,-) 9+2
11. Adrian Gała (2*,3,1,3,-) 9+1
12. Eduard Krcmar (3,1,3,0) 7
13. Mirosław Jabłoński (3,2,3,3,-) 11
14. Damian Stalkowski (3,1*,1,1,0) 6+1
15. Norbert Krakowiak (2*,2*,1,0,2) 7+2

Tekst: Radosław Majewski