SBP: Witamy w Gnieźnie

To właśnie tutaj, już dziś o godzinie 18:30, odbędzie się finałowa runda cyklu Speedway Best Pairs. Wspominając o historii Gniezna, nie sposób pominąć legendy o Lechu i Białym Orle. Według niej, trzech braci – Lech, Czech i Rus postanowiło wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca dla swoich ludzi.

Pewnego dnia Lech odłączył się od pozostałych. W czasie swojej wędrówki dotarł na polanę, gdzie na wysokim dębie zobaczył gniazdo, a w nim orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Zachwycony tym widokiem, zwołał swoich ludzi i oznajmił im, że mają nowy dom. Lech postanowił nazwać to miejsce Gniezdno – upamiętniając orle gniazdo i jednocześnie wyznaczając swoją siedzibę – „własne gniazdo”. Jako znak swój i swoich ludzi, postanowił przyjąć orła białego z rozpostartymi skrzydłami. W miejscu, gdzie Lech ujrzał orle gniazdo, nakazał budować gród. Właśnie tak zaczęły się legendarne dzieje Gniezna, tak rozpoczęła się historia Polski.

Gród ulokowany na Wzgórzu Lecha był jednym z najważniejszych miejsc w państwie Piastów. Zespół grodowy, otoczony przez jeziora, rozlewiska i rzeki, stopniowo się rozrastał. Gniezno stanowiło ważne centrum osadnicze – wokół niego powstały liczne osady, które stanowiły zaczątki późniejszych wsi. Pierwszą legendarną dynastią panującą w Gnieźnie była dynastia Piastów.

W roku 1000 odbyła się wyprawa najważniejszego władcy ówczesnej Europy do Gniezna. Otton III odwiedził grób świętego Wojciecha, którego szczątki po dziś dzień spoczywają w gnieźnieńskiej katedrze. Wizyta Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego miała również inne znaczenie – Otton III spotkał się z Bolesławem Chrobrym, co było świadectwem jego szerszych planów. To właśnie w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowali również Mieszka II, Bolesława II Śmiałego, Przemysława i Wacława II.

Niewiele jest w Polsce miejsc, które, tak jak Powiat Gnieźnieński, łączą wielowiekową historię z nowoczesnością oraz dynamicznym rozwojem. Oprócz uroczystości koronacyjnych, to prawdopodobnie na niedalekim Ostrowie Lednickim Mieszko I przyjął chrzest, co wpłynęło na dalsze losy młodego państwa. Obecnie miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów, podobnie jak gnieźnieńska Katedra.

Swego rodzaju wizytówką miasta jest także stadion żużlowy. W przeszłości miał on zupełnie inne zastosowanie – odbywały się na nim zawody konne. Warto wspomnieć, że na stadionie znajduje się zabytkowa trybuna główna. Jest ona najstarszą czynną trybuną na wszystkich polskich stadionach żużlowych. Jej budowa rozpoczęła się w 1928 roku.

Dotychczas na gnieźnieńskim obiekcie nie odbywało się zbyt wiele imprez wysokiej rangi. Najważniejsze z nich były rozgrywane w ostatnich latach. Mowa o czwartym finałowym turnieju Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2011), finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów (2012), jak i również półfinale Drużynowego Pucharu Świata (2015). Obecnie gnieźnieński stadion gościć będzie najlepsze pary żużlowe na świecie.

Ceny biletów na dzisiejszy finał Speedway Best Pairs przedstawiają się następująco:
TRYBUNA VIP Silver – 250zł
SEKTOR A,B – Normalny – 45zł
SEKTOR A,B – Ulgowy – 30zł
SEKTOR A,B – Młodzieżowy – 15zł
SEKTOR C – Normalny – 35zł
SEKTOR C – Ulgowy – 25zł
SEKTOR C – Młodzieżowy – 15zł

Sprzedaż wejściówek w kasach od godziny 10.00. Punkt informacyjny czynny od godziny 13.00. Miasteczko dla kibiców zlokalizowane na parkingu szutrowym obok stadionu działać będzie od godziny 17.00. Prezentacja zaplanowana została na godzinę 18.30, pierwszy wyścig o 19.00.

Tekst: