Ważne badania zawodników Startu

Jutro oficjalna prezentacja zawodników GTM Start Gniezno. Zaplanowana ona została na godzinę 18, a odbędzie się w klubie Vehikuł Czasu (Gniezno, os. Jagiellońskie 46). Zakontraktowani w zimowej przerwie żużlowcy są już obecni w Pierwszej Stolicy – dziś wieczorem wezmą udział w spotkaniu dla sponsorów, a od rana w gościnnych murach Lady Cat Fitness Club przechodzili badania – m.in. na zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie  czy VO2max (maksymalny minutowy pobór tlenu, wskaźnik jest uważany za miarę tlenowej wydolności organizmu). Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwało Centrum Diagnostyki Sportowej Sportslab.

Badania prowadzone dziś są w pełni bezpieczne i zoptymalizowane pod konkretnego sportowca. „Dzięki nim możemy określić parametry treningowe zawodnika. Rejestrujemy parametry krążeniowo oddechowe. Wyciągamy wszystkie kwestie związane z prawidłowym fizjologicznym treningiem. Poznajemy  możliwości organizmu, dostajemy wiedzę jak trenować, aby ten trening przynosił oczekiwane rezultaty.” – mówi Michał Złotowski , diagnosta z Centrum Diagnostyki Sportowej Sportslab.

Badani zawodnicy w ocenie eksperta pracują na wysokich parametrach. Bardzo długo utrzymują glikolizę beztlenową. Pracują powyżej progu przemian beztlenowych. „Energia w tym wysiłku czerpana jest z węglowodanów” – tłumaczy diagnosta Sportslab. “Zawodnicy nie mają rozbudowanej strefy tlenowej. Pracują krótko, ale bardzo intensywnie. Nie uprawiają dyscyplin typowo wydolnościowych, kiedy ta strefa jest obszerna i potrzebna. Z punktu widzenia sportu żużlowego, kiedy wysiłek jest krótkotrwały glikoliza beztlenowa i węglowodany są wystarczające do utrzymania energii na cały bieg.” – zakończył.

Dzięki przeprowadzonym dzisiaj badaniom sztab szkoleniowy uzyskuje komplet istotnych informacji na temat każdego z zawodników. Możemy określić potencjał wydolnościowy, jak sportowiec jest przystosowany do pracy w wyższych parametrach treningowych. W perspektywie dłuższego czasu, kiedy te badania są powtarzane kilka razy w roku, mamy wiedzę jak dany zawodnik reaguje na trening – jak zachowują się jego parametry, czy coś się poprawiło bądź pogorszyło. Trener ma ogólny pogląd na grupę swoich zawodników pod aspektami wydolnościowymi.

Fotogaleria – badania wydolnościowe zawodników GTM Start Gniezno

Tekst i foto: Radosław Majewski